Ježíš Kristus

Křesťanské stránky o Bohu a Ježíši.

Existuje něco jako osud?

Jestliže existuje křesťanský Bůh, pak ne – neexistuje. Jedná se totiž o dva naprosto rozdílné filozofické modely. Pojem osud sám o sobě není snadné jednoznačně definovat. Člověk si pod ním může představit kde co. Běžně je však, podle mého názoru, chápán, jako neosobní síla, která určuje dění všemu, co existuje, lidem, zvířatům a vesmíru. Je to předem sepsaný děj našeho života, který nelze změnit nebo se mu nějak vzepřít. Jediné, co může člověk udělat, je podřídit se mu. Jiní mohou tento pojem chápat jako bohem nastavený řád událostí, které se stanou. Nicméně i toto chápání je v rozporu s vlastnostmi a přirozeností Boha, kterého zná Bible.

Z mého pohledu má tato (neosobní síla) teorie jednu velkou mezeru – pokud by totiž něco jako osud existovalo (a zároveň neexistoval žádný Bůh), muselo by se jednat o velmi dokonalou inteligenci, která vše řídí určitým směrem a zařídí, aby se věci staly tak a ne jinak. Jak by ale něco neosobního, co nemá žádný záměr, rozum, ani inteligenci, mohlo něco takového zařídit?

Jako křesťan tvrdím, že můj život neřídí žádná neosobní síla, která mi určí, co se mi stane za 14 dnů, ve 14:23. Jako křesťan věřím, že můj život je v rukou živého Boha. Záměrně nepíši, že můj život Bůh “řídí”. Tedy – do jisté míry ano. Bůh vstupuje do života každého člověka a mnohdy do našeho života různým způsobem zasahuje. Nedělá z nás však roboty, kteří jsou naprogramováni na určitou činnost a úkol. Dává nám, již dříve zmíněnou, svobodnou vůli se rozhodnout, jakým směrem se náš život bude ubírat. Ovšem, tato svoboda má také svou daň = následky našeho chování. Bůh mi přikazuje, abych nezabíjel. Nicméně mám možnost tento příkaz porušit a zabít. Následky však budou nepříjemné nejenom pro mě, ale i pro ostatní, kterých se tento akt dotkne. Místo vraždy si můžeme doplnit jakékoliv jiné přestoupení, které Bůh zakazuje (nevěra, lhaní, neúcta k životu a Bohu, uplácení, nenávist, lživá obvinění atd.). Tím roztočíme celou řadu událostí, které ovlivňují negativně nás, naše okolí a také celou naši planetu. A vlastně – získáme tím obraz dnešního světa…

Pakliže tedy chcete věřit “v osud”, musíte dle mého názoru také věřit, že neexistuje žádný inteligentní Stvořitel. A pokud ano, musíte věřit, že tento stvořitel se o nás mnoho nezajímá, jste jeho loutkami a nemáte žádnou svobodu volby.

Závěrečné shrnutí

Z křesťanského pohledu nic jako osud neexistuje. Lidské bytosti nejsou otroky hvězd, horoskopů, ani žádného předem osudem zapsaného scénáře. Do jisté míry si svůj úděl formujeme sami svým chováním a svými postoji vůči Bohu, druhým lidem a sami sobě.

Zdroj: proc-krestanstvi.cz

4.2/5 - (4 hlasů)Podobné příspěvky z kategorie: Články

Hierarchie duchovních bytostí

Co je to rouhání, význam pojmu

Astrální cestování, lucidní snění, hypnóza

Musíme přijmout fakt, že spoustu lidí naše svědectví odsoudí

Jak zemřeli Ježíšovi apoštolové?

Jan Amos Komenský a jeho služba Bohu

Katedrála, chrám, kostel

Nadávky a lehkomyslnost křesťana

Vyhánění démonů (exorcismus)

Falešné kazatele

Kategorie

Archiv

Kdo je online

Žádní uživatelé momentálně nejsou online

Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
a to z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam.
Sprosté urážky, slovní napadení, nebo nebiblické bludy budou vymazány.

Odebírat
Upozornit mě
guest
5 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Nejvíc hlasů
Inline Feedbacks
View all comments