Naše planeta se podle vědců točí v posledních letech rychleji než kdy dříve, což má za následek trend zkracujících se dní. Tento rok je zatím rekordní devětadvacátý červen, kdy se den zkrátil o 1,59 milisekundy. O jevu informoval list Guardian.
Pokud se vám zdá, že dny ubíhají neobvykle rychle, nejste daleko od pravdy. Devětadvacátého června byl nejkratší den od doby, kdy v šedesátých letech dvacátého století začali vědci měřit rotaci planety pomocí atomových hodin. Půlnoc nastala o téměř dvě milisekundy dříve, než se čekalo.
List Guardian upozornil, že trend trvá už několik let a dny kratší než čtyřiadvacet hodin se vyskytují čím dál častěji. Například v roce 2020 byl nejkratší devatenáctý červenec, který zkrátil den o 1,47 milisekundy. Tento rok drží podle vědců z Národní fyzikální laboratoře v Anglii rekord devětadvacátý červen, kdy byl den kratší o 1,59 milisekundy. Na paty mu šlape šestadvacátý červenec, který den zkrátil přesně o půl druhé milisekundy.
Mezinárodní telekomunikační unie, která je orgánem Organizace spojených národů (OSN) občas přidává přestupné sekundy, aby se se občanský čas srovnal s otáčením planety. Naposledy se tak stalo v roce 2016 a další šance nastane v prosinci tohoto roku. Jelikož se ale planeta točí v poslední době tak rychle, nebude to ani potřeba. Naopak kvůli trendu zkracujících se dní vědci do budoucna uvažují o „záporné přestupné sekundě“, kdy by se čas o vteřinu přeskočil, aby vyrovnal rotaci planety.
Zrušení letního času v nedohlednu
Země se z hlediska své pozice ke Slunci každých čtyřiadvacet hodin otočí jednou kolem své osy. Takové otočení řídí východ a západ slunce a ohraničuje den a noc. Posunování času, které lidé zaznamenají citelněji, je přidání hodiny při přechodu na letní čas, a naopak zkrácení o hodinu při změně na takzvaný zimní čas. Původním účelem zavedení letního času byla snaha o úsporu elektrické energie. V Evropské unii došlo k sjednocení začátku a konce letního času, přičemž začíná poslední neděli v březnu a končí poslední neděli v říjnu. Podle návrhu Evropské komise se mělo už dříve střídání času zrušit, kvůli neshodě členských států se to ale zatím nepodařilo.
Zdroj: denik.cz
Naplnění proroctví z Bible, kde Ježíš řekl: “Kdyby ty dny nebyly zkráceny, nezachránil by se vůbec nikdo. Kvůli vyvoleným však ty dny budou zkráceny.” (Matouš 24:22)
Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
a to z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam.
Sprosté urážky, slovní napadení, nebo nebiblické bludy budou vymazány.