Ježíš Kristus

Křesťanské stránky o Bohu a Ježíši.

Židovský svátek – Pesach

  • Přidáno: 08 dubna, 2017
  • Zobrazeno: 2 479 x
  • Komentáře: 0
  • Klíčová slova:

Židovský svátek “Pesach” připomíná vysvobození z egyptského otroctví – odchod Izraelců z Egypta pod Mojžíšovým vedením před více než 3500 lety – a vyjadřuje současně naději na konečné osvobození národa a na příchod dosud očekávaného Mesiáše.

“První dva dny jsou věnovány rodině a komunitní oslavě. Dnes a zítra jsou společné sederové večeře. Po oba dva dny se odehrávají na Židovské obci v Praze a všech ostatních obcích,” řekl tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Sederová večeře je spojena se symbolickými jídly, rituály a zpěvem. Součástí je například žehnání a konzumace nekvašených chlebů – macesů. Podle pesach-265x300tradice si židé při urychleném odchodu z Egypta nestačili připravit jídlo na cestu, tedy ani nechat vykvasit těsto na chléb.

Podle ortodoxních zásad je svátek nekvašených chlebů spojen se zpřísněnými jídelními předpisy a předepsanými zvyky a je výzvou pro duchovní očištění. Po celý Pesach je zakázáno jíst kvašené a kysané pokrmy. V Praze byl nedávno otevřen speciální obchod košer pro Pesach v Široké ulici, kde se mohou zakoupit tradiční nekvašené výrobky. Při sederové večeři se například pojídá sladké a hořké jídlo. Hořký pokrm symbolizuje utrpení židů v otroctví, sladký je znamením boží milosti. Na stole nesmí chybět pečená beránčí kost. Ta symbolizuje pesachového beránka a jeho oběť. Po dobu večeře na stole rovněž stojí plný pohár vína, ze kterého nikdo nepije. Říká se mu Eliášův pohár – je pro proroka Eliáše, který má ohlásit příchod Mesiáše.

Zde vidíme krásný příklad naplnění tohoto svátku a proroctví skrze Ježíše Krista a kterou my dnes připomínáme o velikonocích (v těchto dnech židovského “Pesachu”).

Zdroj: http://www.tyden.cz/

4.2/5 - (4 hlasů)Podobné příspěvky z kategorie: Články

Bůh nemůže milovat hřích, ani ty, co hřích páchají

Učení o vytržení církve před dobou soužení je lež

Co říká Bible o rozvodu a druhém manželství?

Existují různé úrovně nebes?

Pravý následovník Krista

Hudebníci a křesťanství

Svatba Beránkova

Křest novorozenců v Babylonu

Skutečný zpěv andělů nahráno při chválách

Podobenství mezi 7 ran Egyptských a posledních události světa

Kategorie

Archiv

Kdo je online

Žádní uživatelé momentálně nejsou online

Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
a to z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam.
Sprosté urážky, slovní napadení, nebo nebiblické bludy budou vymazány.

Odebírat
Upozornit mě
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments