Ježíš Kristus

Křesťanské stránky o Bohu a Ježíši.

Židovský svátek – Pesach

  • Přidáno: 08 dubna, 2017
  • Zobrazeno: 2 846 x
  • Komentáře: 0
  • Klíčová slova:

Židovský svátek “Pesach” připomíná vysvobození z egyptského otroctví – odchod Izraelců z Egypta pod Mojžíšovým vedením před více než 3500 lety – a vyjadřuje současně naději na konečné osvobození národa a na příchod dosud očekávaného Mesiáše.

“První dva dny jsou věnovány rodině a komunitní oslavě. Dnes a zítra jsou společné sederové večeře. Po oba dva dny se odehrávají na Židovské obci v Praze a všech ostatních obcích,” řekl tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Sederová večeře je spojena se symbolickými jídly, rituály a zpěvem. Součástí je například žehnání a konzumace nekvašených chlebů – macesů. Podle pesach-265x300tradice si židé při urychleném odchodu z Egypta nestačili připravit jídlo na cestu, tedy ani nechat vykvasit těsto na chléb.

Podle ortodoxních zásad je svátek nekvašených chlebů spojen se zpřísněnými jídelními předpisy a předepsanými zvyky a je výzvou pro duchovní očištění. Po celý Pesach je zakázáno jíst kvašené a kysané pokrmy. V Praze byl nedávno otevřen speciální obchod košer pro Pesach v Široké ulici, kde se mohou zakoupit tradiční nekvašené výrobky. Při sederové večeři se například pojídá sladké a hořké jídlo. Hořký pokrm symbolizuje utrpení židů v otroctví, sladký je znamením boží milosti. Na stole nesmí chybět pečená beránčí kost. Ta symbolizuje pesachového beránka a jeho oběť. Po dobu večeře na stole rovněž stojí plný pohár vína, ze kterého nikdo nepije. Říká se mu Eliášův pohár – je pro proroka Eliáše, který má ohlásit příchod Mesiáše.

Zde vidíme krásný příklad naplnění tohoto svátku a proroctví skrze Ježíše Krista a kterou my dnes připomínáme o velikonocích (v těchto dnech židovského “Pesachu”).

Zdroj: http://www.tyden.cz/

4.4/5 - (5 hlasů)Podobné příspěvky z kategorie: Články

Hierarchie duchovních bytostí

Co je to rouhání, význam pojmu

Astrální cestování, lucidní snění, hypnóza

Musíme přijmout fakt, že spoustu lidí naše svědectví odsoudí

Jak zemřeli Ježíšovi apoštolové?

Jan Amos Komenský a jeho služba Bohu

Katedrála, chrám, kostel

Nadávky a lehkomyslnost křesťana

Vyhánění démonů (exorcismus)

Falešné kazatele

Kategorie

Archiv

Kdo je online

Žádní uživatelé momentálně nejsou online

Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
a to z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam.
Sprosté urážky, slovní napadení, nebo nebiblické bludy budou vymazány.

Odebírat
Upozornit mě
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments