Ježíš Kristus

Křesťanské stránky o Bohu a Ježíši.

Archeologický pohled na Noemovou Archu

Noemova archa se nachází v Turecku, 30 km od vrcholu hory Ararat, na místě uvedeném v Bibli v Genesis 8: 4. “ A archa se usadila sedmý měsíc, sedmnáctý den v měsíci, v  horách Ararat . “. Slovo „hory“ označuje pohoří nebo geografickou oblast, nikoli jedinou horu. Pouze souhlásky (“rrt”) byly zaznamenány v originále, takže se dalo velmi dobře překládat jako “Urartu”, což je název historicky potvrzeného starověkého státu nacházejícího se v této oblasti.

Popis Povodně je také nalezen ve starověké literatuře z Mezopotámie. V „ Epic of Gilgamesh “ z 13. století před naším letopočtem se uvádí, že loď Utnapishtim (Noah) se usadila na hoře Nisir. Protože originál obsahuje pouze souhlásky („nsr“), lze toto jméno přeložit jako „Nasar“ nebo „Naser“. Místo, kde se archa nachází na starých mapách, se objeví jako „Nasar“ hned po objevení archy změnilo název na „Uzengili“.

Poloha archy byla známa ve starověku. Slavný židovský historik  Józef Flavius se o něm zmínil : „ Obyvatelé zde ukazují její ostatky dodnes .“ Poukázal na Berosze Chaldejczyke, který v roce 290 př.nl zdůraznil, že turisté berou kousky archy domů, aby z nich udělali amulety štěstí: „ Říká se, že část této lodi je stále v Arménii, v Cordyaeanských horách a někteří lidé berou odtamtud bitumenové kousky a používají je především jako amulety proti lichvě . ““

j2

Takto vypadá dnešní satelitní snímek:

arka

Arka zůstává z pohledu terénu:

Arka-5

Noemova archa byla odhalena 15. května 1948 zemětřesením, neobvyklým v tom, že nezpůsobila žádné ztráty na životech. Zajímavé je, že k tomu došlo současně s narozením státu Izrael (14. května 1948).


V průběhu času byla loď pokryta blátem a lávou, takže její umístění bylo méně výrazné. Tvar lodi byl deformován také zemětřesením v druhé polovině minulého století, ale je stále poměrně výrazný. Před zemětřesením byly pořízeny následující letecké snímky. První fotografie byla pořízena v roce 1959 jako součást průzkumu NATO, druhá se objevila v časopise Život 5. září 1960  (str. 112).

arka-2-1 arka-4

V roce 1977 zahájil Ronald Wyatt archeologický průzkum trvající 15 let, který vyústil v oficiální uznání pravosti nálezu tureckými orgány a otevření národního parku v této oblasti 21. června 1987. Na Noemovu archu byl dokonce ukazatel.

P1050492-painted

Pravost nálezu je potvrzena rozměry objektu na obrázcích, které se shodují s hodnotami uvedenými v Genesis 6:15. “ A uděláte to takto: Nechť je délka archy tři sta loket, její šířka padesát loket a výška třicet loket. „Předpokládáme-li hodnotu egyptského lokte, s nímž měl autor tohoto popisu (Mojžíš) kontakt, tj. 523 mm, dostaneme rozměry asi 156 mx 26 m. Níže jsou uvedena měření pomocí google map (přesné GPS geodetické hodnoty najdete zde ):

j3

Pravidelné svislé otisky na žeber lodi jsou vidět z blízkého dosahu.

vertribs

Níže je fotografie palubní desky vykopané Ronem Wyattem za přítomnosti tureckých úředníků. Laboratorní testy v Galbraith Labs v Knoxville prokázaly Tennessee 0,7019% organického uhlíku, což potvrzuje, že se jedná o zkamenělé dřevo. Prvek je dlouhý 46 cm, skládá se ze tří vrstev dřeva a má několik viditelných hřebíků. Zajímavé je, že dřevo nemá zrno, což může být výsledkem různých klimatických podmínek převládajících před povodněmi (v dešti není žádná srážka a vodní plášť, jak zmiňuje Bible).

P1010203

V oblasti Ark bylo objeveno mnoho umělých kovových prvků. Níže je nejlépe dochovaný nýt používaný v Archě pro spojení dřevěných prvků. Laboratorní testy ukázaly, že nalezené prvky obsahují slitiny drahých kovů, jako je titan, hořčík a hliník ( certifikát ).

rivet

Hodnoty provedené detektorem kovů odhalily pravidelný vzorec prvků v terénní formaci.

ark_metal_reading-1

Později bylo také odhaleno hloubkové ultrazvukové vyšetření a generátor molekulární frekvence, který odhalil pravidelnou strukturu:

wpe1C-660x330

Ve starověku byly k zadní části lodi připevněny velké balvany, které sloužily jako zátěž ke zlepšení stability pod tlakem velkých vln. Vzhledem k odporu větru byla loď umístěna ve směru vln, což jí bránilo převrácení. Vyznačují se otvorem v horní části, který slouží k připevnění lana. Tyto druhy kamenů byly nalezeny v Nilu a jinde ve Středomoří, jak je vidět na fotografii níže vlevo. Na fotografii vpravo je jeden z dvanácti podobných kamenů nalezených asi 18 km od archy.

optimized-j1-1024x476 (1)

 1. V oblasti, kterou říká Bible, máme pozůstatky objektu ve tvaru člunu.
 2. Rozměry objektu jsou dány Biblí.
 3. Existence a umístění archy potvrzují i jiné historické zdroje a literatura.
 4. Místo bylo podrobeno důkladnému archeologickému výzkumu, který ukázal:
  1. Zkamenělé dřevěné prvky vyrobené člověkem
  2. Kovové prvky vyrobené člověkem a formující pravidelné struktury
  3. Předřadníky používané v lodích
 5. Turecké orgány oficiálně schválily pravost nálezu.

Závěr je takový, že v případě Noemovy archy není Bible falešný příběh. To nám poskytuje další základ pro předpoklad, že zbývající obsah Bible také obsahuje skutečný popis reality.

Pokud jste neobjevili hlavní pravdu Bible, kterou je Ježíš Kristus, pokud jste nezažili ospravedlnění vírou skrze milost, která nabízí, udělejte to co nejdříve – čas je krátký.


Zdroj článku: https://kjch.pl/

4.4/5 - (9 hlasů)Podobné příspěvky z kategorie: Archeologie

Skutočná hora Sinaj – dôkazy o exode v Saudskej Arábii (video)

V USA – Kentucky postavily Noemovou Archu dle skutečných Biblických velikosti

Záběry z Biblických míst a dějin (video)

Mojžišova hora – Vrch Sinaj v Saudskej Arábii (video)

Skutečnosti o potopě světa (video)

Biblické postavy

Archeologové našli synagogu, kde Ježíš kázal

Galilejský člun — Poklad z biblických dob

Archeologie Egypta a Bible

Kategorie

Archiv

Kdo je online

Žádní uživatelé momentálně nejsou online

Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
a to z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam.
Sprosté urážky, slovní napadení, nebo nebiblické bludy budou vymazány.

Odebírat
Upozornit mě
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments