Ježíš Kristus

Křesťanské stránky o Bohu a Ježíši.

Jaký je rozdíl mezi duší a duchem člověka?

  • Přidáno: 07 prosince, 2016
  • Zobrazeno: 3 313 x
  • Komentáře: 17
  • Klíčová slova:

Duše a duch jsou dvě hlavní nemateriální složky, které Písmo lidstvu připisuje. Pokusy o přesné vymezení rozdílů mezi nimi může být poněkud matoucí. Slovo „duch“ poukazuje výlučně na nemateriální stránku, která je vlastní lidem. Lidé mají ducha, ovšem nejsou duch. V Písmech se ale uvádí, že pouze věřící jsou „duchovně živí“ (1 Korintským 2:11; Židům 4:12; Jakub 2:26). Nevěřící jsou „duchovně mrtví“ (Efezským 2:1-5; Koloským 2:13). V Pavlových spisech je slovo „duch“ hlavním tématem v popisu duchovního života věřících (1 Korintským 2:14; 3:1; 15:45; Efezským 1:3; 5:19; Koloským 1:9; 3:16). Duch je tou částí našeho lidství, která nám dává schopnost mít důvěrný vztah s Bohem. Kdykoli je v Bibli použito slovo duch, poukazuje na tu nehmotnou část člověka, která jej „spojuje“ s Bohem, který je duch (Jan 4:24).

Slovo „duše“ poukazuje nejen na nemateriální složku člověka, ale také na materiální část. Zatímco tedy lidé mají „ducha“, „duši“ nejen mají, ale přímo jí jsou. V nejzákladnějším významu slova znamená „duše“ vlastně „život“. Kromě tohoto základního významu ovšem Bible mluví o duši v mnoha různých oblastech. Jednou z těchto oblastí je lidská náklonnost k hříchu (Lukáš 12:26). Lidstvo je od přirozenosti zkažené a výsledkem toho jsou poskvrněné duše. Princip duše ve významu života končí v okamžiku fyzické smrti (Genesis 35:18; Jeremiáš 15:2). „Duše“ je, stejně jako „duch“, středem mnoha duchovních i emocionálních zážitků (Job 30:25; Žalm 43:5; Jeremiáš 13:17). Kdekoli je použito slovo „duše“, může odkazovat na celou bytost, ať už živou nebo v příštím životě.

„Duše“ a „duch“ jsou vzájemně propojeny, ale dají se oddělit (Židům 4:12). Jak duše, tak duch poukazují k nehmotné stránce člověka. „Duše“ je základem lidské existence, ta z nás činí to, čím jsme. „Duch“ je ta část našeho lidství, která nás spojuje s Bohem.

Zdroj: https://www.gotquestions.org/

3.3/5 - (6 hlasů)Podobné příspěvky z kategorie: Články

Hierarchie duchovních bytostí

Co je to rouhání, význam pojmu

Astrální cestování, lucidní snění, hypnóza

Musíme přijmout fakt, že spoustu lidí naše svědectví odsoudí

Jak zemřeli Ježíšovi apoštolové?

Jan Amos Komenský a jeho služba Bohu

Katedrála, chrám, kostel

Nadávky a lehkomyslnost křesťana

Vyhánění démonů (exorcismus)

Falešné kazatele

Kategorie

Archiv

Kdo je online

Žádní uživatelé momentálně nejsou online

Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
a to z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam.
Sprosté urážky, slovní napadení, nebo nebiblické bludy budou vymazány.

Odebírat
Upozornit mě
guest
17 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Nejvíc hlasů
Inline Feedbacks
View all comments